Wytwórcy wielu produktów wykształcili w nas poczucie tego, że moda się zmienia i co jakiś czas pora wymienić naszą odzież, obuwie czy szaliki. Również postęp w rozwoju techniki powoduje, że jesteśmy zmuszeni do wymiany podstawowego sprzętu elektronicznego coraz częściej. Na tej samej zasadzie pojawiają się i znikają różne trendy w dekoracji wnętrz, choć częstość tych zmian nie jest może aż tak poważna, jak w przypadku garderoby czy okularów. A jak ma się częstotliwość tych zmian do postępu technicznego? Czy to oznacza, że nasze żyrandole lub lampy ogrodowe powinniśmy zmieniać tak samo regularnie jak radio? Jak dobrze dobrać oświetlenie do domu?

Obojętnie, czy mamy zamiar dobrać lampy sufitowe (Apdmarket.pl) do łazienki, lampy kryształowe do dziennego pokoju, czy też lampy wiszące do przedpokoju powinniśmy mieć świadomość, że oświetlenie ma zagwarantować

Autor: Technolux

zarówno dobrą i funkcjonalną jasność pokoju, jak i stworzyć w nim odpowiedni nastrój. Znaczy to na przykład, że fantastyczne wiszące lampy kryształowe czy żyrandole w salonie być może trzeba będzie uzupełnić o lampy podłogowe bądź kinkiety, aby dobrze oświetlić również kąty pomieszczenia i zapewnić bezproblemowe dla oczu czytanie, nie wspominając już o bardziej szczegółowych zajęciach (robótki ręczne, układanie puzzli, naprawa małych elementów etc.), gdy wymagamy bardzo mocnego światła. Natomiast, gdy weźmiemy pod uwagę oświetlenie sypialni, warto, by w jego wykończeniu uwzględnione zostały klimatyczne lampki nocne, choć ze względów praktycznych (porządkowanie, zgubiony kolczyk) lampy sufitowe z mocniejszą żarówką będą także zalecane. Inną istotną sprawą jest energooszczędność wybranego przez nas rozwiązania, a zatem lampy podłogowe, kinkiety i lampy sufitowe muszą umożliwiać wkręcenie żarówek energooszczędnych, co będzie niezbędne, kiedy żarówki tradycyjne całkowicie odejdą ze sklepowych półek. Poza tym, co jest tak samo ważne, wybrane żyrandole i lampy podłogowe mają podobać się domownikom. Oznacza to, że lepiej decydować się na lampy sufitowe, lampy wiszące i inne w określonym, odpowiadającym naszemu gustowi stylu. Jeżeli marzymy o wnętrzu w stylu Romanowów, lampy z kryształkami będą pasowały wspaniale. Za to w minimalistycznym stylu lepiej prawdopodobnie sprawdzą się lampy nowoczesne, chyba że nie mamy problemów z dobieraniem różnych stylów i nie przeszkadzają nam kontrowersje.

Apdmarket.pl - lampy

Źródło: Apdmarket.pl

Odpowiedź na tak zadane pytanie jest raczej trudna, choć sprawę rozwiązuje często zasobność portfela.

Fascynuje Cię ten temat? Jeżeli tak, to pod tym łączem odnajdziesz podobne ciekawe informacje, których nie zapomnisz przez długi czas.

Gdy fundusze nie stanowią przeszkody, możemy pozwolić sobie na pofolgowanie własnym pragnieniom i wybranie kolorów na topie, także, jeśli chodzi o lampy wiszące, lampy podłogowe do sypialni czy oprawy oświetleniowe do różnych pomieszczeń w mieszkaniu. I tak koniec pierwszej dekady XXI wieku opanowały zestawienia kontrastowych kolorów, na przykład srebra i złota, co prezentowały również lampy podłogowe, żyrandole i lampy stojące, a właściwie ich abażury. Nowe dziesięciolecie otwiera powrót do bardziej stonowanych kolorów, więc na salony powrócą zapewne lampy stworzone z białych kryształów i lampy nowoczesne wykonane z metalu i szkła. Warto jednak pomyśleć o zastosowaniu ciepłych odcieni, jak miodowy brąz, cynamonowy lub ciemna czerwień – lampy wiszące, lampy stojące albo kinkiety w takich kolorach mogą być ciekawym i modnym dodatkiem kolorystycznym do wnętrza urządzonego w barwach zimnych, jak szarość lub stal. Niemniej podążanie za trendami wnętrzarskimi musi być w takim samym stopniu co od zasobności naszego portfela warunkowane możliwościami naszego mieszkania. W pomieszczeniu z niewysokim sufitem nierzadko praktyczniejsze są lampy sufitowe, ponieważ np. lampy wiszące (patrz na )mogą przeszkadzać w przemieszczaniu się po mieszkaniu, warto także wybrać oświetlenie pozwalające na zmianę konta padania światła (w przypadku niskiego stropu, do góry, aby go optycznie podnieść). Salon w kształcie litery „L” wymaga, aby znalazły się w nim minimum dwie lampy sufitowe, może to być na przykład większy żyrandol w części dłuższej i plafon w krótszej części wstawiona np. nad kanapą. Sprawnie postawione lampy przeźroczystej oprawie jeszcze w połączeniu z lustrem mogą wyłapywać w dzień światło słoneczne i odbijać je po większej przestrzeni, rozjaśniając refleksami nawet najciemniejsze kąty, zastępując tym samym w dużym stopniu lampy boczne i przyczyniając się do oszczędzania zużycia prądu.

Chociaż postęp w branży oświetlenia idzie nie tak szybko jak w przypadku sprzętu elektronicznego, również i na tym polu widać widoczne modyfikacje. Jest to związane głównie z możliwościami które dają żarówki LED, które prezentują zdecydowanie większą oszczędność prądu i przez to różnią się wymogami technicznymi względem sieci elektrycznej. Żarówki diodowe umożliwiają ponadto zmianę koloru światła, przez co lampy podłogowe, lampy wiszące lub lampy sufitowe stają się jeszcze lepiej związane z resztą wystroju wnętrza. Te nowinki na ogół widać najpierw w ofercie producentów, specjalizują się w lampach nowoczesnych zarówno w designie, jak i w zastosowanej technologii. Oczywiście nie znaczy to, że klasyczne lampy kryształowe, nie mogą pracować z diodami LED. Zazwyczaj zresztą jest to w ich przypadku znacznie praktyczniejsze rozwiązanie.

Masz ochotę przeczytać więcej na ten sam temat? Żaden kłopot. Trzeba wyłącznie kliknąć na wskazane łącze do www (http://projektoskop.com.pl/) i przeniesiesz się na nową witrynę.

Podstawowa zasada jest jednak taka, że nowoczesne oświetlenie na długi czas zapewnią nam jedynie lampy uznanych producentów, którzy stawiają na trwałość i wysoką jakość opraw oświetleniowych.