Jedną z poważnych decyzji dotyczących konstrukcji domu jest wybranie pokrycia. Ma to wpływ to jego wygląd, ale przede wszystkim rozwiązania konstrukcyjne. Dobrze dobrany dach oszczędza kłopotów. Powinno się zatem poświęcić mu trochę więcej uwagi, niż tylko zgodzić się na propozycje architekta.

Pod tym względem nie powinniśmy mieć żadnych wątpliwości. Mamy prawo mieć swoje preferencje w kwestii dachu, ale to fachowa wiedza profesjonalisty będzie decydować. Im więcej zainteresowania mu poświęcimy, tym większy wpływ będziemy mieć kształt domu.
Dlaczego? To, czym nasze schronienie jest pokryte, ma wpływ na strukturę i na odwrót.

Jeżeli uważasz, że dane w sieci nie są pełne, to przejdź do linku (https://trops.pl/artykuly-do-drewna-tczew), gdzie odnajdziesz dokładniejsze omówienia tematów – odsyłacz znajduje się tutaj.

Każdy projekt domu ma ściśle określone parametry. Zazwyczaj nie ma możliwości zrobienia tu wielkiej rewolucji bez poważnej ingerencji w projekt. Nawet forma strzechy ma wpływ na wybór typu pokrycia.

Zwykle na początku dobieramy materiał, z którego zrobione zostanie pokrycie. Oczywiście jego typy różnią się ceną i gatunkowością. Za najlepsze uważane są naprawdę estetyczne dachówki ceramiczne, które mają bardzo wiele plusów, m.in. dopomagają w zatrzymaniu chłodu latem i ciepła zimą. Są jednak drogie. Kolejnym powszechnym wyborem jest zastosowanie blachy. Jest ona lżejsza i mniej kosztowna, mimo że jej waga zawsze zależy od grubości. Dla niektórych sporym plusem jest to, że odpowiednia blachodachówka jest zazwyczaj tańsza, a prezentuje się jak rozwiązanie ceramiczne.
magazyn

Źródło: http://www.sxc.hu/
Chociaż to nie wybór barwy dachówki jest najistotniejszy, powinien być przemyślany. Po pierwsze musi być dostosowany do planu zagospodarowania przestrzennego (lokalne władze mogą nam go nawet narzucić), następnie do koloru ścian domu i naszego gustu.

Kiedy już wszystko zaprojektowane, trzeba zwrócić uwagę na ważny czynnik – ekipę, która będzie zajmować się położeniem zadaszenia. Obok jakości typu pokrycia to jakość robocizny ma wpływ to, czy po letnich huraganach nie będziemy musieli dokonać remontu dachu.