Montaż okien dachowych poza wykrojeniem łat nie wiąże się w większości wypadków z koniecznością ingerowanie w konstrukcję dachową, ponieważ odpowiedni dobór wielkości okna pozwala na jego łatwiejszy montaż.

Do okna dachowego powinno się dopasować kołnierz uszczelniający, który dobieramy w zależności od typu pokrycia dachu. Zasady prawidłowej instalacji określają prawo jak też normy budowlane.

Okno dachowe

Autor: E. Dronkert
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim okno dachowe musi znajdować się na właściwej wysokości od podłogi, ażeby optymalnie spełniało swe zadania. W budynkach o kondygnacjach mieszczących się poniżej dwudziestu pięciu metrów nad terenem odległość dolnej krawędzi okna otwieranego od posadzki powinna równać się minimum 85 cm, natomiast na kondygnacjach ponad 25 m nad terenem odległość ta winna wynosić nie mniej aniżeli 110 cm.

Trzeba zaznaczyć, że im wyżej od posadzki zostanie zamontowane okno (kliknij i zobacz – okna łódź stanmal) tym lepiej zostanie doświetlone pomieszczenie. Górny brzeg przezroczystej powierzchni okna winien znajdować się co najmniej 220 cm nad posadzką. Jeśli chodzi o okna dachowe Velux nawiewnik umieszczony jest w części górnej ościeżnicy. Aby okno zostało zainstalowane zgodnie z regulacjami, górny brzeg okna musi znajdować się na poziomie 220 cm.

Porady budowlane (kliknij po więcej) publikowane w znanych czasopismach technicznych zalecają montowanie na wysokości 110-140 cm od podłogi. Taki montaż umożliwi bardzo dobre doświetlenie i zagwarantuje kontakt wzrokowy z otoczeniem. Prócz tego montaż na tej wysokości umożliwia właściwe umiejscowienie kaloryfera pod oknem oraz właściwe wykonanie szpalet, użycie dolnej klamki natomiast umożliwia komfortową obsługę odpowiednio zamontowanego okna.

Dobór wielkości okna jest uzależniony od metrażu przeszklenia oraz typu wnętrza. Niezwykle istotną sprawą jest właściwa izolacja naszego poddasza.

Jeśli chcesz poznać więcej danych na omawiany temat – dobrze się składa, gdyż jest już pełna informacja (http://www.invado.pl), którą można zobaczyć tutaj.

Sugeruję do tegoż celu wykorzystanie materiałów Ursa, ponieważ dzięki swojej strukturze charakteryzują się doskonałą izolacyjnością cieplną. W tenże sposób unikniemy nadmiernego nagrzewania się poddasza w porze ciepłej a także obniżymy koszta ogrzewania zimą. Wpływają one również na zmniejszenie hałasu a także na zdrowszy mikroklimat mieszkania. Jest to produkt odporny na pleśnie, starzenie, jest nieszkodliwy dla naszego zdrowia i środowiska. Jest niepalny.