W jaki sposób stać się właścicielem mieszkania? Od kogo kupić? Jakie dokumenty załatwić? Skąd wziąć pieniążki? Przeczytajcie .
Możliwości zdobycia wytęsknionych czterech kątów jest parę. Możesz zakupić nowiusieńkie mieszkanko bądź używane, starać się o lokal komunalny, zaadaptować strych.

W zależności od tego, na co się zdecydujesz, będziesz musiał załatwić określone formalności a także zgromadzić konieczne na to środki. Podpowiemy ci, na co kierować uwagę przy kupnie kwatery, aby mieć pełne przekonanie, że dobrze ulokujesz swoje pieniążki.

dom

Źródło: pixabay

Nowiuteńkie, niczym spod igły. Takie własne m ma wiele atutów. Po pierwsze, przez 2 lata od parafowania aktu notarialnego wszystkie usterki wykonawca powinien usunąć za darmo. Prócz tego opłaty na fundusz remontowy będą przez długi czas niskie. Jednakże decyzja o zakupie nowiutkiego lokum niesie ze sobą spore ryzyko. Można bowiem trafić na nieuczciwego dewelopera albo spółdzielnię – stracisz nerwy, a czasami również pieniążki. W jaki sposób się tego ustrzec? Wykorzystaj nasze wskazówki.

Jeśli budujesz z deweloperem najlepiej wybieraj duże przedsiębiorstwa, które od lat są na rynku. To pewnego typu gwarancja, iż i twoja inwestycja dojdzie do skutku. Jeśli deweloper jest mniej popularny, winieneś sprawdzić jego wiarygodność. Jakim sposobem to uczynić? W rozmowie poproś o adres osiedli, jakie wybudował. Obejrzyj je, pogadaj z lokatorami. Dowiedz się, czy są usatysfakcjonowani z wykonanych prac, czy były jakieś problemy w trakcie budowy. Poszukuj też danych o nim na forach wirtualnych, np. wpisując domy w okolicy Wrocławia na sprzedaż. Zapytaj wykonawcę, czy firma ma Certyfikat Dewelopera – mtproject.pl/O jakości jednostki może również zaświadczać przynależność do Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Kiedy już wyselekcjonujesz konkretnego dewelopera, spytaj go czy: posiada tytuł prawny do parceli, na jakiej chce budować. Poproś o pokazanie wypisu z ewidencji gruntów. Dzięki nim określisz numer działki – taki sam powinien się znaleźć w poświadczeniach potwierdzających prawo wykonawcy do gruntu: akcje własności czy użytkowania wieczystego. Jeśli ustalisz numer parceli, możesz w wydziale ksiąg wieczystych sprawdzić, kto faktycznie jest jej posiadaczem i czy parcela nie jest obciążona hipotekąmtproject.pl/about.

Tak umowa przedwstępna, jak również ostateczna, które podpisujesz z deweloperem, muszą być zawarte w postaci aktu notarialnego. Często jednak firma proponuje zawarcie przedwstępnej umowy wyłącznie na piśmie. Nie gódź się na takie rozwiązanie!. Taka umowa jest nieważna i w razie konfliktu z deweloperem sąd jej nie uzna. Teraz możesz siąść wygodnie w fotelu, i wbić w przeglądarkę wyrażenie: domy na sprzedaż we Wrocławiu –