Zwykły Kowalski ma prawo używać jakichś tworzyw i nie całkiem zdawać sobie sprawę z tego, jakie jest ich źródło czy właściwości.
Jeśli przykładowo popatrzymy na sylikon lub gumę, to okaże się, że mają one ze sobą wiele wspólnego.

elastomery zastosowanie

Autor: Anthony Easton
Źródło: http://www.flickr.com
Drzwi wewnętrzne

Autor: Raymond Zoller
Źródło: http://www.flickr.com
To fakt, ponieważ pochodzą z jednej rodziny elastomerów. Z pewnością ta nazwa nic nie mówi większości rodaków, jednakże rzeczy z tej grupy otaczają nas każdego dnia, a my nawet o tym nie wiemy. Z elastomerami są zaznajomieni ci, którzy pracują przykładowo w sektorze budowlanym. Chodzi o to, że elastomery są bardzo wytrzymałe na nacisk oraz zmiany temperatur. Po prostu odkształcają się i po jakimś czasie wracają do swego początkowego kształtu, nie tracąc nic ze swojej wytrzymałości czy struktury. Co ciekawe, niektóre gumy mogą odkształcać się nawet w 1000%. To ogromnie użyteczna cecha w przemyśle. Jeżeli zaciekawiły nas elastomery zastosowanie ich naprawdę nas zaskoczy, gdyż wydaje się być niezwykle szerokie. Zazwyczaj stosuje się je w produkcji uszczelek do okien oraz drzwi, membran pomp, węży ogrodowych i ogólnie różnych elementów hydrauliki. Mogą też stanowić podeszwę w bucie roboczym oraz sportowym lub podkładki antywibracyjne.

Zaciekawił Cię niniejszy artykuł? Jeżeli tak, to przeczytaj też uwagi z www, gdyż one również dotyczą pokrewnej problematyki.

Popularną grupą elastomerów są sylikony, które mają na dodatek taki plus, że są niepalne.

Stosuje się je często jako wypełniacz oraz uszczelniacz w sektorze budowlanym. Trzeba pamiętać o tym, że elastomery są używane dosłownie wszędzie.