Nasze miasta zmieniły się nie do poznania. Być może jeszcze jest sporo do zrobienia, lecz porównajmy sobie brzydkie, smutne miasta z dawnych lat. Ci co nie pamiętają powinni zerknąć na stare zdjęcia, żeby docenić, co udało się zmienić. Oczywiście, jak każda epoka, i aktualna pozostawi po sobie niezbyt chwalebne ślady.

miasto

Autor: renee.
Źródło: http://www.flickr.com
Powstało zbyt wiele mało gustownych budowli, miasta nie mają przemyślanego planu zagospodarowania przestrzennego, a co więcej w wielu miejscach jest najzwyczajniej brudno, ponieważ nikt się nie troszczy o to, aby było trochę bardziej gustownie. Na szczęście to nie tylko nasz problem.

W każdym kraju znajdziemy bardziej gustowne i gorsze miejsca. Można nawet powiedzieć, że każde duże miasto poza pięknymi zabytkami, miejscami, które trzeba zobaczyć odznacza się też wielką brzydotą. W każdym bowiem miejscu są brzydkie dzielnice, o które nikt się nie troszczy, do których turyści się nie zapuszczają. Kiedy oglądamy katalogi popularnych ośrodków miejskich, oglądamy miejsca popularne, sławne, do których powinniśmy się wybrać nie zastanawiamy się nad całokształtem, tak więc bez wątpliwości możemy powiedzieć: ten Paryż jest piękny.

Zobacz również inny zbiór materiałów przedstawiających niniejszy wątek – nie obawiaj się – wejście za darmo (http://www.sklep.dobroplast.pl/okno-pvc-encore-hs/), więc kliknij ten link.

miasto

Autor: Alexander Synaptic
Źródło: http://www.flickr.com

A później gdy już tam będziemy jesteśmy rozczarowani, iż tak to miasto w niektórych miejscach się prezentuje. Można to porównać do oglądania fotografii pięknej dziewczyny.

Czy masz chęć poznać analogiczne porady? Jeżeli tak, to zobacz w witrynie (http://maragency.pl/kategoria/napowietrzanie/dyfuzory-talerzowe/18) inne informacje dotyczące takiej sprawy – odsyłacz jest tutaj.

Zdjęcie zostało podrasowane, upiększone specjalistycznym programem graficznym, spotykamy się z nią na żywo i przeżywamy rozczarowanie. Nie jest tak niezwykle, jak na zdjęciu

Nie należy tego wymagać, nie ma miast perfekcyjnych, tak samo jak nie ma państw idealnych. Nasz kraj, jak inne kraje posiada swoje negatywy. Choć brudne place ze zniszczonymi chodnikami zastąpiły skwery z zielenią i wyłożoną kostką brukową – mój link, to dalej jest wiele do zrobienia. Wydaje się, że jednakowoż najbardziej poważną bolączką Polski w zakresie estetyki jest wczesne zachłyśniecie się różnymi – szlachetnymi i kiczowatymi – wpływami.

Popatrzmy z jednej strony na dziedzictwo kulturowe: kościoły, piękne budynki, a z drugiej na postawione w ich okolicy galerie handlowe i supermarkety. W dzisiejszych czasach, takie sklepy są trochę ładniejsze niż te tworzone w latach dziewięćdziesiątych, nie zmienia to jednocześnie faktu, że powstało ich zbyt dużo, co oznacza, że zostaną one w naszym krajobrazie już na zawsze. Może chociaż w niektórych miejscach uda się je zastąpić czymś ładniejszym, na to jednak trzeba wielu lat, a może i następnych pokoleń.