Celem ujednolicania oraz zagęszczenia paszy prowadzi się tzw. granulowanie, czyli jej rozdrabnianie. Pojawiają się w takiej sytuacji śruty zbożowe albo mieszanki paszowe. Do przeprowadzania tej czynności wykorzystuje się przyrządy pod nazwą granulatory.

tankowanie paliwa

Autor: Robert Couse-Baker
Źródło: http://www.flickr.com
Granulowanie to w rzeczywistości forma aglomeracji ciśnieniowej pasz. Tego typu obróbka pozwala na magazynowanie karmy przez znacznie dłuższy okres czasu. Następną mocną stroną stosowania takiej techniki jak granulowanie pasz, to duże powiększenie skuteczności jej dozowania. Poza tym granulowanie ma znaczny wpływ na strawność takiej żywności, a obecna w granulacie para posiada także wpływ na fragmentaryczną sterylizację paszy. W rzeczywistości ciśnieniowe granulowanie to taki proces, w którym poddany rozdrobnieniu materiał pod wpływem oddziaływania sił wewnętrznych oraz zewnętrznych ulega zagęszczeniu.

Jeżeli zaintrygował Cię tego typu artykuł, przeczytaj koniecznie ten świeży wpis (http://ogloszenia.infoludek.pl/ogloszenia/kategorie/short/praca-szukam-pracownika-call-center.xhtml) – on również jest godny uwagi, więc na pewno się nie rozczarujesz!

Otrzymywany w takiej sytuacji granulat może uzyskać wcześniej ustaloną geometryczną formę. Jest to stosunkowo często wykorzystywana postać paszy. Granulat dzięki procesom fizycznym, posiada ulepszone właściwości.

Listwy i taśmy maskujące

Autor: PR Solution
Źródło: PR Solution
Na przebieg procesu aglomeracji oraz na jakość uzyskanego produktu ma wpływ duża ilość czynników, które są związane ze składem chemicznym przygotowanego w ten sposób materiału czy też jego budowę biologiczną. Taki proces granulowania karmy opiera się na zagęszczaniu materiału sypkiego. Oczekiwaną konsystencję granulat otrzymuje dopiero w takiej sytuacji, gdy w granulatorze zostanie wytworzony opór, który pochodzi od tarcia między kolejnymi porcjami materiału i wewnętrznymi ściankami urządzenia. Liczba otworów w matrycy może wynieść od kilku setek do nawet paru tysięcy.

Od tego czynnika zależy wielkość produkowanego granulatu. Koszt tego typu granulatora wynosi parę tysięcy złotych, jednak na rynku są oczywiście urządzenia używane, które są znacznie tańsze.