Coraz częściej słyszymy o ciekawych rozwiązaniach, jak oświetlenie LED, ale nie jesteśmy przekonani do końca, co takie pojęcie znaczy. Korzystnie więc się zastanowić nad tą kwestią. tak nazywamy źródło światła oparte na diodach elektroluminescencyjnych. Najistotniejsze źródło światła w lampach LED stanowi biała dioda elektroluminescencyjna. Jest ona złożona z 2 elementów: niebieskiej diody i luminforu. Niebieska dioda odpowiada za emisję światła o długości fali około 450 nm. To światło pobudza do świecenia luminofor, jaki znajduje się w obudowie diody. Co dalej?

Oświetlenie w Twoim domu

Autor: Elneo
Źródło: Elneo

Luminofor odpowiada za emisję światła żółto-zielonego, a zmieszane ze światłem niebieskim, daje światło białe. W tym miejscu dość dużo też jest zależne od luminoforu, dzięki któremu możemy uzyskać biały kolor o różnej temperaturze barwnej. Aktualnie, najlepsze LED-owe źródła światła białego odznaczają się sprawnością ponad 300 lumenów z wata mocy elektrycznej, co daje ponad czterdzieści cztery%. Lampy LED mają oczywiście zalety, jak i minusy. Najbardziej istotna z zalet to znaczna trwałość, zwłaszcza w porównaniu do lamp żarowych.

Jeżeli interesuje Cię omawiane zagadnienie, to obejrzyj więcej tutaj, a z pewnością uzyskasz bardzo dużo fascynujących danych na ten temat.

Pozostałe plusy, o których trzeba wspomnieć to większa sprawność czy szerszy zakres napięć roboczych, mniejsze nagrzewanie, a także brak zależności temperatury barwowej światła od napięcia zasilającego. Wśród negatywów najczęściej wymienia się wysoką cenę, chociaż jest ona akurat rekompensowana przez znacznie dłuższą żywotność, a także niskie koszty eksploatacyjne. Co do montażu oświetlenia led to nie jest on zbyt trudny. Oto przykład: więcej danych.

Starczy nawet niezbyt zaawansowana znajomość zagadnień prac remontowo-budowlanych, żeby sobie z tym dać radę. Spośród najtrudniejszych przypadków są te, jak projektujemy oświetlenie z dodatkowym elementem wystroju, jakim może być na przykład podwieszany sufit. Dlaczego? Otóż, wymaga to więcej czasu, ważna jest także precyzja. Przy takim suficie trzeba zrobić szkielet z aluminiowych profili, żeby później przykręcić do niego płytę. Dopiero na samym końcu można wykonać montaż LED.

żarówki led

Autor: Mike Mozart
Źródło: http://www.flickr.com

W takich sytuacjach korzystniej wynająć specjalistyczną firmę, która zajmuje się taką instalacją.

Jeśli uważasz, że opisywany tu tekst jest wartościowy oraz szukasz czegoś podobnego, to kliknij jeszcze ten link, a przeczytasz więcej informacji wilkszyn domy.

Także w pozostałych okolicznościach, gdy montujemy przykładowo oprawy led schodowe, być może potrzebna będzie fachowa firma. W sytuacji, kiedy montujemy taśmy LED w szafkach jest to bardzo proste. Trzeba tylko kupić gotowy zestaw do montażu, dostaniemy tego typu w większości ze sklepów branżowych, żeby otrzymać pociętą taśmę na odpowiednią długość wraz z dodatkami, takimi jak zasilacz.