Wykończenie domu to obecnie jeden z sporych – oprócz kupna samej nieruchomości – problemów jego właścicieli. O ile wybór koloru ścian jest prawdziwą przyjemnością i zwykle mało kłopotliwą, tak kwestia stworzenia elewacji do prostych nie należy. Jednak zanim pomalujemy ściany, poukładamy panele i powiesimy firanki w oknach, czeka nas jeszcze zrobienie tej ważnej rzeczy. Elewacja odzwierciedla charakter domu. Zewnętrzne ściany, w zależności od tego jak się prezentują, mogą bardzo dużo powiedzieć o jej właścicielu. Szpecące ściany domów nie wyglądają ani porządnie, ani przytulnie. Staranne uporządkowanie domu robi o wiele korzystniejsze wrażenie niż niekończący się stan „w budowie”.

elewacja z piaskowca

Autor: antriksh
Źródło: pixabay
Naturalnie można starać się ozdabiać elewację przy pomocy odpowiednio dobranych okien, które swoją stylistyką budują niepowtarzalną atmosferę i upiększają ściany. Innym rozwiązaniem może być uprawianie na elewacji bluszczu. Wbrew powszechnie panującej krytyce, pnącza pozytywnie oddziałują na elewacje. Gdy jest wykonana idealnie, otulające ją rośliny nie są potrafiły jej zaszkodzić. Mało tego, pełnią pozytywną rolę; w sezonie zimowym ochraniają przed niską temperaturą, w miesiącach letnich zaś przed przegrzaniem. Należy tylko pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji roślin.

Wybór materiału do wykończenia elewacji jest fundamentalne. Obecnie znajduje się wiele możliwości łączenia ze sobą najrozmaitszych materiałów, jednak jest to o tyle ryzykowne, ponieważ drewno, kamień, cegła mają różniące się między sobą właściwości techniczne, dlatego też nieproporcjonalne połączenie surowców, może okazać się katastrofą. Jednym z bardziej odpowiednich do tego tworzyw jest piaskowiec – więcej na: do: w link: do: z oferty na ceny: fachowców z artykuł. Pozwala on podwyższyć cenę budynku, a także redukują utratę energii przy ogrzewaniu domu. Montowane nadzwyczaj szybko, jest wytrzymały i odporny na czynniki atmosferyczne. Dodatkowym plusem takiego materiału jest jego ciężar – stosunkowo lekki, nadmiernie nie eksploatuje fundamentów budowli.

Jeżeli masz życzenie przeczytać większą dawkę publikacji na nakreślany tu temat, to bardzo zalecam ten serwis – kliknij oraz zobacz, czy przykuła Twój wzrok.

Niezwykłym atutem jest to, że gdy elewacja zabrudzi się łatwo można temu zaradzić poprzez szlifowanie piaskowca! Po przeszlifowaniu można zaimpregnować, żeby utrwalić rezultat.

boazeria z piaskowca

Autor: Hans
Źródło: pixabay
Obojętnie na rodzaj aranżacji, piaskowiec wytwarzane są w każdym rodzaju. Ich różnorodność, np. płytki nowa gala, powoduje, że będzie jednakowo funkcjonalny przy domkach jak i budynkach użyteczności publicznej. Jedynym utrudnieniem może tu stać się wena twórcza architekta. Piaskowiec należy także zestawić z podjazdem z lastryko. Te 2 surowce komponują się w spójną całość. Poza tym, również ten drugi materiał jest prosty w utrzymaniu, bo polerowanie lastryko (więcej na do: ) nie jest ani czaso-, ani kosztochłonne, a jego wykonanie utrzymuje materiał w świeżej kondycji. Pamiętajmy, że elewacja (sprawdź też styropian na elewację) ma być chlubą, a nie dążeniem do przesłonięcia złych proporcji czy niestarannego kształtu. Ma pomóc stworzyć we wnętrzach niepowtarzalną atmosferę, nie zaś pełnić rolę opakowania dla niesolidnego modelu.