Większość mężczyzn jest zaangażowanymi majsterkowiczami wykonującymi różne przedmioty, na ogół drewniane, które są potrzebne w domu.Roboty te powiązane są z koniecznością przerzynania desek, listew, kantówek itp.

Do cięcia niezbędne są piły. Rozumie się, że połowę sukcesu uzyskuje się dzięki odpowiednim narzędziom.

Z pewnością przyda Ci się solidna treść (http://inter-bis.pl/wielopily). Zatem kliknij w ten link i raduj się artykułem, który z radością dla Ciebie stworzyliśmy.

Które piły są najodpowiedniejsze? Naturalnie najodpowiedniejsze są piły widiowe, czyli takie, w których zęby posiadają przylutowane osłony zrobione z nadzwyczaj mocnego i trwałego na ścieranie materiału. Tworzywem tym są węgliki spiekane, w Polsce określane zjęzyka niemieckiego „widia” – wie diamand. (Węgliki spiekane w innych państwach posiadają różne techniczne nazwy np: carboloy w USA, prolit w Wielkiej Brytanii, coromant w Szwecji).

piła prosta

Autor: Proma Polska
Źródło: Proma Polska

Piły widiowe są bardzo dokładne – przepiłowane krawędzie są gładkie, równe i w większości przypadków nie potrzebują dalszej obróbki np.

W sytuacji gdy musisz odnaleźć poza tym też inne dodatkowe informacje na ten temat, to więcej zobaczysz na portalu, do którego odnośnik jest tutaj.

polerowania czy wygładzania. Ma to związek z tym, że węgliki spiekane zachowują swoje właściwości mechaniczne do temperatury 1000 stopni Celsjusza, dlatego też można wykorzystywać w pilarkach większe szybkości obrotowe niż przy tradycyjnych piłach w całości stalowych. Piły widiowe o wiele mniej się psują niż piły tradycyjne, dlatego nie trzeba ich zbyt często ostrzyć, aczkolwiek jest to droższe i zabiera dużo czasu. W piłach całkowicie stalowych zęby są na przemian powyginane na boki, dlatego też rzaz, czyli ślad po przebyciu piły, jest szerszy niż grubość tarczy lub ostrza, dzięki czemu piła się nie blokuje w przecinanym tworzywie. Po jakimś czasie użytkowania takiej piły wygięcie zębów maleje i za pomocą właściwego urządzenia należy je poprawiać. W piłach widiowych szerokość rzazu jest stała i jest równa szerokości nakładki widiowej, która niewątpliwie jest większa od grubości brzeszczotu bądź tarczy piły.

Za pomocą pił widiowych możemy przerzynać nie tylko drewno miękkie lub mocne, zarówno wyschnięte jak i zawilgocone, ale również płyty wiórowe, płyty stolarskie, płyty mdf, płyty z żywic syntetycznych oraz tworzywa sztuczne. Piły widiowe można używać również do przecinania metali nieżelaznych takich jak aluminium czy stopy miedzi a nawet do piłowania stali oraz materiałów ceramicznych. Zależnie od przerzynanego materiału piły tarczowe mają rozmaite średnice, przeróżną liczbę zębów, rozmaitą geometrię nakładek widiowych i różną prędkość obrotową. Jeśli chcemy dobrać właściwą do obrabianego materiału piłę widiową, powinno się wprowadzić w przeglądarce internetowej hasło „globus piły”.

piła

Autor: GARDENA
Źródło: GARDENA

Na placach budowlanych częstokroć można natknąć się na piły do pustaków ceramicznych. W głównej mierze są to elektryczne piły mechaniczne, w których wykorzystano dwa brzeszczoty z zębami z węglików spiekanych (widiowymi) poruszające się przeciwbieżnie ruchem posuwisto zwrotnym. Przy takim rozwiązaniu tworzywo nie ulega przesunięciu w momencie rozcinania i zachowane są świetne parametry cięcia cegieł i pustaków z porothermu, porotonu i tym podobnie.