Co można wymyślić, by pomieszczenie na poddaszu za mocno się nie ogrzało? Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie do okna z poddasza w rolety lub żaluzje. Żaluzje zmniejszą dopływ promieni słonecznych, natomiast rolety do okien dachowych całkiem odetną dopływ słońca.

Jakie mamy typy osłon na tego typu okna? Zobacz tutaj. Bardziej znane są rolety standardowe, które są zrobione z impregnowanego poliestru. Cechują się sporą wytrzymałością, co znaczy, że nie niszczą się, nie przecierają, łatwo zmywają się z nich ewentualne zanieczyszczenia. Tkanina jest izolowana na wałku ze sprężyną, która jest umiejscowiona w wykonanej z aluminium listewce w górnej części okna. Roleta przemieszcza się po umieszczonych po bokach listwach, one dają możliwość ustawienia jej w jakiej chcemy pozycji. Spuszczona na okno (okna wrocław) rozprasza i przyciemna światło słoneczne, zapewnia przyjemne zacienienie pokoju. Rolety zaciemniające również robi się z poliestru.

rolety dachowe

Autor: Franc Gardiner
Źródło: Franc Gardiner

Jedną ich stronę pokrywa się srebrną lub białą powłoką, która odbija słońce i promieniowanie cieplne. Przez to nawet jaśniejsza roleta gwarantuje kompletne przyciemnienie pomieszczenia. Takie rolety przesuwają się w umiejscowionych po bokach prowadnicach, zapewnia to ich odpowiednie przyleganie do ramy okiennej, do tego redukuje możliwość przenikania promieni słonecznych, a do tego pozwala na zatrzymanie ich w dowolnym miejscu. Kolejnym rodzajem są plisy, czyli rolety plisowane. W odróżnieniu od normalnych oraz zaciemniających pozwalają zasłonić dowolny fragment okna (okna pcv dolny śląsk) w dachu – z dołu, jak również z góry. Mają bardziej wąskie listwy i prowadnice, nie mają kasety, gdzie chowane są zwinięte rolety.

Dzięki temu wydają się bardziej lekkie. Są przy tym bardziej ozdobne. Półprzezroczysta tkanina z poliestru doskonale rozprasza oraz łagodzi światło. Plisy odznaczają się trwałością, nawet po kilku latach użytkowania nie rozprostowują się. Na koniec żaluzje. Ich dużą zaletą jest kontrolowanie kierunku wpadania oraz siły promieniowania słonecznego. Wąskie listki, które tworzą żaluzje mogą być przewracane o 180 stopni, nawet pod różnymi kątami. Listki są obustronnie pokryte aluminium, więc są zabezpieczone przed wilgocią.