Mimo że najczęściej kupowanymi i użytkowanymi aktualnie urządzeniami jest najróżniejsza elektronika, to mechaniczne urządzenia nadal bardzo dobrze się trzymają. Jak się okazuje nawet w sprzęcie komputerowym wykorzystywane są najróżniejsze przekładnie albo silniki, a tym bardziej będą one występować w sprzęcie AGD czy w obecnym niemal w każdej rodzinie samochodzie.

Mechaniczne układy w głównej mierze oparte są właśnie na systemach napędowych i przenoszących ruch, a wśród tych ostatnich podstawą są najróżniejsze przekładnie rotork. Przekładnie dostępne są w ogromnej liczbie odmian i wersji, dzieli się je na wiele różnych kategorii. Jedną z najważniejszych jest rodzaj ruchu, który jest przenoszony, jeśli chodzi o ten podział rozróżnia się przekładnie obrotowe i liniowe. W przekładniach obrotowych biorą udział dwa lub więcej koła poliuretanowe zębate, a w odmianach liniowych obrotowy ruch koła zamieniany jest na ruch liniowy listwy (przekładnia kanapkowa). Przekładnie takie bardzo często używane są w pojazdach mechanicznych oraz obrabiarkach CNC.

przekładnia

Inny sposób podziału przekładni dokonywany jest ze względu na położenie osi. Najczęściej wykorzystywane w urządzeniach i maszynach są przekładnie czołowe, w nich obie osie obrotu leżą na jednej płaszczyźnie. Przekładnie czołowe podzielić z kolei można na dwie kolejne grupy, to znaczy stożkowe oraz walcowe (pozyskaj dodatkowe informacje). Następną odmianą przekładni są przekładnie śrubowe. Cechują się one tym, że osie obrotowe będą ustawione pod pewnym kątem, zależnym od wymagań urządzenia. Tego typu przekładnie cechują się dużą wytrzymałością zębów i spokojniejszą pracą, ale czasami wymagają dodatkowego łożyskowania.

Warto także zaprezentować przekładnie ślimakowe, stanowiące następną grupę tego typu elementów.

Uważasz ten tekst za fascynujący? Wejdź na odnośnik do wpisu (https://www.cosmohomes.es/pl), które da Ci bardzo dużo niezwykle wciągających danych na omawiany temat.

Przekładnie te mają osie położone prostopadle do siebie, przeważnie składają się z dużej zębatej tarczy i małej zębatki napędzającej. Poza wyżej wymienionymi rodzinami istnieje sporo innych, specjalistycznych ich rodzajów. Są one rzadziej spotykane, ale w pewnych nietypowych przypadkach doskonale się sprawdzają.