Drzwi do domów i mieszkań robi się z przeróżnych materiałów. Materiał taki w dużej mierze będzie zależał od tego, w którym miejscu będą się drzwi znajdować, bo całkowicie czego innego wymaga się od drzwi łazienkowych, a zupełnie innych od drzwi które są narażone na ulewy, śniegi i mrozy. Jeśli chodzi o drzwi zewnętrzne w budynkach jednorodzinnych najczęściej robi się je z drzewa.

drzwi

Autor: star5112
Można do tego wykorzystać dużą część dostępnych odmian, lecz pewne z nich lepiej się nadają do tego celu a pozostałe gorzej. Najlepszymi odmianami są dąb, buk i jesion, charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością mechaniczną oraz twardością.

Jeżeli masz chęć poczytać więcej na opisywany temat, wejdź na odsyłacz do wpisu – informacje tu zawarte są niezwykle ciekawe.

Lecz takie drzwi są drogie z powodu materiału, dlatego też wielu ludzi woli się zdecydować na zakup drzwi z pełnego drewna, ale tańszego, przykładowo sosny czy jodły. Interesującym i wartym polecenia produktem są drzwi fornirowane, wyglądają one jak wykonane ze szlachetnych gatunków, lecz są znacznie tańsze – idź na stronę. Wykonuje się je w taki sposób, że na środku z tańszego gatunku nakleja się cienką warstwę innego drewna, i to jest właśnie fornir.

W przypadku mieszkań drzwi także często wykonuje się z drzewa, ale dużą popularność zyskują także konstrukcje wykonane z oklejonej efektownymi okleinami stalowej blachy. W przypadku mieszkań stosuje się najczęściej drzwi pełne, ewentualnie z malutkim wizjerem, tak więc blacha bardzo dobrze się sprawdza w takich zastosowaniach. Dodatkową zaletą tego typu drzwi jest bardzo duża odporność na włamania, szczególnie jeżeli mają one dodatkowe wzmocnienia.

drzwi

Autor: Stolbud Włoszczowa S.A.
Źródło: Stolbud Włoszczowa S.A.

Z kolei drzwi w środku mieszkań nie muszą być ani zbyt solidne, ani mocne. Z tego też powodu przy ich konstrukcji stosuje się przeważnie formatki wykonane w postaci popularnego plastra miodu. Na pierwszy rzut oka takie drzwi będą wyglądać jakby zrobione były z jednolitego kawałka drewna, ale ich środek to właśnie lekka przestrzenna konstrukcja z cieniutkich listewek. Taki rodzaj budowy zapewnia dużą wytrzymałość, wystarczającą w typowych zastosowaniach, a jednocześnie jest znacznie lżejsza. Ma to także duży wpływ na cenę, bo na tego typu drzwi będzie szło dużo mniej materiału i przez to one są zwyczajnie tańsze.