Budowa budynku może wydawać się łatwa. Decydujemy się na lokalizację, transportujemy materiały, znajdujemy ekipę, organizujemy czas na konstrukcję, odbieramy i gotowe. Jednak w Polsce może to być o wiele bardziej kolorowe. Fokusując się na budowie obiektu poza terenami miejskimi. Wieś sama w sobie zachęca nas, abyśmy zamieszkali i przeżyli tam życie z małżonkiem, potomkami oraz gromadą ulubieńców. Jednak najpierw trzeba zagwarantować sobie miejsce do zamieszkania.

Geodeta

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com
Spędzanie czasu na chowaniu się po stodołach i jaskiniach raczej nikomu się nie spodoba. Wyszukujemy sobie ldziałkę. Ta najkorzystniej by miała nie tylko dostęp do mediów, ale również potrzebny status budowlany, w zależności od tego, co mamy zamiar wybudować. Od czasu do czasu kłopotem może być dbałość o glebę w obrębie naszego obecnego nieużytku. W tym przypadku pomocą może się pojawić wzmocnienie gruntów. Jest to szczególnie odpowiedzialne, gdy oprócz domu mamy zamiar mieć do dyspozycji także miejsce na hodowlę.

W tym przypadku zagęszczanie gruntów pomoże zapewnić ochronę przeciwko niespodziewanym przeciwieństwom. Następną sprawą jest kwestia urzędowa. Warto przed tym zorientować się u geodety jak w rzeczywistości wyglądają granice naszej działki. W ostatnich latach odnotowujemy dużo pism z Urzędów, że wybrana działka wchodzi w obszar terenów podlegających do Skarbu Państwa i musimy za to zapłacić. Analogicznie w drugą stronę, ale wtedy US wnosi częściej o umorzenie sprawy.

To ważki element, bo zazwyczaj nie wychodzi on od razu, a dopiero po wielu latach. Dobrze także przed rozpoczęciem prac poświęcić więcej czasu na znalezienie solidnej ekipy budowlanej. Może to i najtańsze wyjście, ale drużyna złożona z posiadacza działki i szwagra raczej nie wystarczy, a tacy znajomi z długiem po szkole budowlanej mogą zrobić sporo złego, a i na realizację terminu nie ma sensu liczyć. Warto też od razu ustalić, że na placu budowy jest wstrzemięźliwość od spożywania używek. Ekipy budowlane, zwłaszcza te z Polski, słyną z tego, że przerwy spędzają przy alkoholu, a nie obiedzie, także to taka delikatna kwestia, którą trzeba na samym początku poruszyć. Jak możemy przeczytać budowa nie jest taka prosta, a powyższe elementy to tylko szczyt góry lodowej. A z większej górki niejeden już się ześliznął.