Kiedy jesteśmy inwestorami mamy bardzo dużo na głowie. Na początku musimy zdecydować się, w jaki sposób mamy zamiar tworzyć konkretną budowlaną inwestycję. Większości znana jest opcja związana z firmą budowlaną, która działa przy takich inwestycjach i robi niemalże wszystko od początku do końcu, ale jest też inna możliwość.

budowlaniec

Autor: Eskadra PR
Źródło: Eskadra PR
Jest coś takiego jak budowa systemem gospodarczym. Wiąże się to z tym, że inwestor sam zostaje przedsiębiorcą od budowlanki i sam zajmuje się nadzorowaniem prac osób znających się na rzeczy. Dodatkowo przy budowie domu może samemu działać, tj. uczestniczyć w działaniach, które nie wymagają jakiś papierów. Podobnie mogą też pomagać w budowie członkowie naszej rodziny. Jest to interesująca opcja, ale musimy posiadać świadomość tego, czy na sto procent sobie poradzimy. Osoby znające się na budowlance pewnie nie będą mieli większych problemów, ale osoby niewiedzące nic, zdecydowanie nie powinny stawiać na budowę systemem gospodarczym, bo w trakcie budowy może się okazać, że jednak nie https://www.effector.com.pl/pl/elektropolerowanie/ mają na to sił.

Co z pozwoleniem na budowę domu? W obecnych czasach sporo się zmieniło. Kiedyś należało sporo chodzić od drzwi do drzwi, żeby uzyskać każde pozwolenie na budowę, a jak dzieje się dziś? Otóż pozwolenie na budowę domu 2015 nie jest konieczne. Jeśli nasz dom będzie znajdował się w granicach naszej działki to nie będzie kłopotu z tym, żebyśmy mogli zacząć budowę. Powinniśmy tylko zgłosić się z projektem, jeżeli przez miesiąc starosta nie zgłosi sprzeciwu względem projektu, można iść zgłosić się do nadzoru budowlanego z wiadomością o terminie rozpoczęcia budowy. Wszystko to jest o niebo łatwiejsze aniżeli jeszcze do niedawna. Kiedyś byliśmy zmuszeni nieźle się pomęczyć, by uzyskać pozwolenie na budowę, a od końcówki czerwca tego roku (obacz: http://bramkor.pl/) trzeba się już tak tym wszystkim zajmować.

dom

Autor: FRESH PR
Źródło: FRESH PR
Tak, więc jeśli mamy zamiast zbudować dom to na sto procent nie będą nam problemów ze snem przysparzały papiery. Oczywiście, kiedy z jakiś względów będziemy potrzebować pozwolenia na budowę to będziemy mogli je otrzymać. Prawo mówi o takiej możliwości. Najważniejsze, że osoby, którym nie jest potrzebne pozwolenia nie będą musiały wyczekiwać informacji o tym, czy uzyskają tego rodzaju pozwolenie czy nie. Nie będą też musiały zmieniać swych planów projektowych, a nawet jak będą chcieli coś zmienić, to nie będą musieli oczekiwać na zgodę.