Jeszcze całkiem niedawno można było mieć wrażenie, iż ogrodzenia panelowe służą głównie jako zabudowa obiektów przemysłowych (siatki techniczne), obiektów sportowych (orliki, korty tenisowe). Lecz niezwykle bogata propozycja i coraz ładniejsze modele spowodowały, iż coraz częściej płoty panelowe są wykorzystywane jako ogrodzenia systemowe terenów prywatnych, wykorzystywane w budownictwie jednorodzinnym oraz na terenie osiedli.

Panele ogrodzeniowe

Autor: Armcon Precast
Źródło: http://www.flickr.com
Nowoczesne ogrodzenia systemowe to nie tylko płoty panelowe, ale również różnego typu bramy czy też przesuwne, pojedyncze sztachety i komponenty na wcześniejsze zamówienie (więcej o ogrodzeniach systemowych). Jeżeli właśnie szukamy tego rodzaju ogrodzeń, przejrzyjmy sobie z czystej ciekawości propozycje różnych producentów, wpisując „panele ogrodzeniowe producent”. Tym sposobem najszybciej znajdziemy kompleksowe systemy ogrodzeń, jak i pojedyncze akcesoria. Ogrodzenie systemowe to rzecz, jaka powinna być konkretna, wieloletnia, wytrzymała na mechaniczne działania i niekorzystne działanie temperatury. Spróbujmy się upewnić, czy na pewno będą trwałe te panele ogrodzeniowe producent musi udostępnić pewne parametry wytrzymałości na stronie swojego sklepu lub przynajmniej polecenia od zadowolonych klientów i firm oraz sposoby konserwacji (szczególnie przy łączeniach itp.). Oczywiście spora ilość dystrybutorów sprzedających furtki panelowe napisze, że gwarantuje perfekcyjne połączenie wysokiej jakości i niebywale korzystnej ceny, ale dobrze jest gruntownie to sprawdzić. Jeśli mamy dość nieszablonowy szablon płotu albo bramy, zwróćmy się do producenta, który na nasze życzenie zrealizuje także ogrodzenia według wytycznych.

Pomyślmy też, czy będziemy decydować się na ogrodzenia stalowe, jakie wyróżniają się trwałością. Pokrywa się je warstwą antykorozyjną, dzięki czemu stal jest dużo bardziej odporna na warunki atmosferyczne. Często spotyka się również panele drewniane, które wyglądają pięknie, ale w porównaniu z ogrodzeniami metalowymi są mniej trwale i wymagają zaangażowania przy impregnacji i utrzymaniu w dobrym stanie. Czasem trzeba zastąpić elementy takiego płotu. Możemy zamówić też płoty z komponentów betonowych, które mają ciekawe kształty i kolory.

Odpowiednio dobrane i dobrze wykonane płoty z pewnością będą dobrze komponować się z otoczeniem – wszystko zależy od nas. Solidne siatki, panele czy elementy z betonu o gęstym ułożeniu dają szansę na odcięcie się od otoczenia, a lekkie ogrodzenia to raczej rodzaj zaznaczenia działki.