Budowa, nieoczekiwany wielkogabarytowy transport, usterka techniczna, rozszerzenie usług o nowe branże, bywają sytuacje, w których niejedna firma korzysta z wypożyczenia ciężkiego sprzętu. Niekiedy wystarczający jest jeden samochód, lecz bywają i przypadki, kiedy do pracy musi ruszyć cała ekipa zleceniobiorcy. Jak skutecznie i tanio znaleźć dobrego podwykonawcę?

dźwig

Autor: Alexandre Prévot
Źródło: http://www.flickr.com
Działania wykonywane ciężkim sprzętem nie należą do rzadkości, zwłaszcza w wielkich miastach lub miejscach wysokiego rozładunku. Obecnie, głównie dzięki środkom z Unii Europejskiej rozwija się budowlanka, kolejne przedsiębiorstwa wygrywają przetargi na budowę dróg, mostów, obwodnic i budynków użyteczności publicznej. Wszystkie te prace wymagają użycia ciężkiego sprzętu. Wymagania bywają różne czasem wystarczą małe dźwigi, a niekiedy ogromne ciężarówki. Rozpatrzmy sytuację, gdy danemu właścicielowi firmy potrzebne są mechaniczne żurawie, czyli dźwigi – male dźwigi – polecana strona. Najistotniejszą rzeczą dla działacza jest posiadanie bazy ewentualnych podwykonawców, firm, które chętnie użyczą własnego sprzętu w najbardziej newralgicznym momencie. Taką bazę kształtuje się latami, jednak w dobie globalnej wioski, wystarczy skuteczny pracownik, choćby działu zaopatrzenia, który skontaktuje się z ewentualnym kolejnym partnerem biznesowym.

Wynajem ciężkiego sprzętu, a zwłaszcza wynajem dźwigu, jest na tyle bardziej skomplikowane, bo potrzebuje pracy sprzętu, niekiedy i przez dłuższy okres czasu. Każdy przedsiębiorca budowlany musi mieć niestety wkalkulowaną możliwość przestojów, a to ze względu na pogodę, a to na problemy z pieniędzmi. W takich sytuacjach bardziej poręczne są małe dźwigi, jednak czasami warunki wymagają zastosowania potężnych, a więc o wiele droższych żurawi. Przedsiębiorstwa proponujące wynajem dźwigów w niskiej cenie najczęściej dowożą sprzęt do punktu we własnym zakresie. Gdy mówimy o podpisywaniu umowy należy nie zapomnieć o zawarciu w niej możliwie szerokiego terminu wynajmu maszyny, po to by nie trzeba było jej w krótkim czasie prolongować.

Trzeba także sprawdzić wiarygodność firmy oraz kontrole techniczne sprzętu. Ważna jest też persona do obsługi tego sprzętu. Od czasu do czasu firmy proponują własnych pracowników, którzy dobrze znają maszyny. Jednak tańsze jest posiadanie w firmie osoby, która ma dokumenty uprawniające do obsługi dźwigu. Można tez nająć kogoś z zewnątrz, ale będącego w pobliżu projektu, aby obniżyć koszty dojazdu. Nie należy zapominać o bezpieczeństwie. Działanie na wysokości wymaga nie tylko przestrzegania przepisów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, ale i wzmożonej ostrożności.

Zaintrygował Cię prezentowany w tym miejscu materiał? Jeśli tak, warto zobaczyć także (https://www.bautec-lodz.pl/#rusztowania) pozostałe ciekawe teksty, ponieważ one również są godne zainteresowania.

Jeśli właściciel firmy zdecyduje się na pracownika z zewnątrz powinien go, przynajmniej w pierwszym okresie zatrudnienia, z uwagą monitorować. Jeśli chodzi o koszt to dużo zależy od czasu wynajmu, istotny jest też jednak kontakt z partnerem biznesowym. Jeśli jest lub będzie to długoletnia, sprawdzona współpraca wycena na pewno się zmniejszy. W interesach, jak w życiu – liczy się wiarygodność.

urządzenie dźwigowe

Autor: Kitmondo Marketplace
Źródło: http://www.flickr.com
Wynajem sprzętu to interesująca alternatywa dla firm, które nie posiadają lub podkładki pod fotel – mata-ochronna.pl posiadają w ograniczonym zakresie własny sprzęt. Obecnie na rynku są przedsiębiorstwa zajmujące się w głównej mierze wynajmem ciężkich maszyn. Zlokalizowane są najczęściej w rejonie dużych miast, zatem dojazd do nich nie powinien stanowić problemu.