W jakiejkolwiek standardowej instalacji elektrycznej występują gniazda wtyczkowe, oraz łączniki. Ich struktura, także sposób mocowania zależą od położenia instalacji, oraz metody skonstruowania instalacji.

łącznik krzyżowy

Autor: mvslusar
Źródło: http://www.flickr.com
Gniazdo wtyczkowe stanowi część instalacji elektrycznej i służy do przyłączania do niej różnych odbiorników prądu. Wyrabia się sporo wersji gniazdek, zarówno o zastosowaniu specjalnym, jak również zagwarantowanych do instalacji domowych.

Jeśli zaciekawił Cię opisany temat, odwiedź serwis wpusty dachowe podgrzewane, gdzie odnajdziesz obszerne informacje. Poszerz swoje wiadomości!

Gniazdo elektryczne stanowi część łącznika wtykowego. Stosowne gniazdka proponowane przez wytwórców wraz z łącznikami i puszkami pogrupowane pozostały w partie tak, żeby jakikolwiek element osprzętu elektrycznego z łatwością można było przystosować do wystroju mieszkania.

gniazdo wtyczkowe

Autor: Szymon Sieciński
Źródło: http://www.flickr.com
budynek

Autor: Arto Brick
Źródło: http://www.flickr.com
Jednakowo jak gniazda, także łączniki powinny być przystosowane do charakteru pomieszczenia i do sposobu stworzenia instalacji.

Sprawdź, czy następny link jest tym, czego teraz poszukujesz. Na pewno niezwykle może pomóc Ci w Twym projekcie, który obecnie robisz. Sprawdź, naprawdę warto!

Łącznik krzyżowy może występować w stabilnym położeniu w stanie załączenia, czy też wyłączenia, bądź mogą być chwilowe. Łączniki jednobiegunowe służą do załączania pojedynczych opraw oświetleniowych, zwykle wyposażonych w pojedyncze źródło światła. Łączniki dwubiegunowe rozmieszcza się w obwodach zasilających grupę opraw, jakie chcemy włączać wybiórczo, albo żyrandol zawierający kilka źródeł światła. Łącznik schodowy zezwala włączać światło z dwóch miejsc, a krzyżowy, współdziałając z łącznikami schodowymi przynosi szansę sterowania oświetleniem z kilku lokalizacji.

Łączniki zwierne służą do uruchamiania sygnalizacji dzwonka i światła klatki schodowej. Łączniki mają różny stopień ochrony, zależny od tego, w którym miejscu jest zastosowany.