W przeszłości ściany w kamienicach bywały raczej gruby. Dziś na szczęście buduje się je dosyć szybko.

ciśnienie

Autor: Alexander Synaptic
Źródło: http://www.flickr.com
ściana

Autor: Jenny Ondioline
Źródło: http://www.flickr.com
W wiekowych budynkach usunięcie jakiejkolwiek ściany może być zbyt skomplikowane, ponieważ groziłoby to zawaleniem się stropu. Powinniśmy pamiętać, że w starych kamienicach nie narusza się raczej konstrukcji budynku. W dzisiejszych czasach jednak buduje się osiedla według nowoczesnych standardów. Nie ściany utrzymują na sobie ciężar budynku, a żelbetonowe konstrukcje, które z reguły bywają ogromnymi słupami. Zwykle nie dostrzeżemy ich w swym mieszkaniu, bo są elementem ścian między lokalami. To bardzo dobry trik, ponieważ wówczas wewnątrz swego mieszkania da się ustawienie ścian dowolnie modyfikować. Zazwyczaj mamy wytyczone wyłącznie kuchnię i łazienkę. Zresztą można popuścić wodzę fantazji. Jeśli wychowujemy dzieci, to zapewne zechcemy dać im prywatną przestrzeń. Czyli będą potrzebowały własnych pokoi. Możemy również wygospodarować odrobinę miejsca na gabinet.

Jeżeli myślisz, że tutaj są warte uwagi wiadomości, to sprawdź też inne szczegółowe opracowanie przedstawianej tematyki. Tam także odnajdziesz interesujące tematy.

Każda ściana może być wykonana przykładowo z regipsu. Takiego rodzaju materiał jest bardzo niedrogi oraz po prostu szybko się go montuje. Jego główny minus jest taki, że zbytnio przepuszcza dźwięki. Jeśli zatem pragniemy zachować prywatność, to trzeba postawić na budowę ścian wewnętrznych z innych materiałów.

Dobrym pomysłem jest tradycyjna cegła. Owszem, postawienie takiej ściany będzie bardziej kosztowne i zajmie więcej czasu, ale będziemy z niej z pewnością bardzo zadowoleni. Będzie zapewne stała bardzo długi czas.