Złota rączka, to określenie osoby, jaka zdoła zrobić w domu najprawdopodobniej wszystko. Kogo przeważnie wołamy do przybicia gwoździa, przykręcania szafki czy też wymiany dętki w rowerze? Naturalnie tatę, to właśnie on w domu pełni funkcję majsterkowicza, jaki naprawi wszystko co według nas jest nienaprawialne.

szlifowanie
Autor: Wolfcraft
Źródło: Lange Łukaszuk

Każdy w dzieciństwie pewnie przesiadywał ze swoim tatą bądź dziadkiem długie godziny w garażu wykonując wiele tak naprawdę nikomu niepotrzebnych rzeczy. Dzieciaków cieszyło przede wszystkim to, że mogą trzymać narzędzia i od czasu do czasu przykręcić kilka śrubek. W tym momencie w każdym domu prywatnym zapewne odnajdziemy skrzynkę z różnymi urządzeniami i akcesoriami. Bez wątpienia w każdej z nich znajdują się tarcze do szlifowania oraz tarcze do cięcia służące do rozcinania stali (). Mnóstwo ludzi pewnie myślało czym jest ten mały, cienki krążek podobny do płyty CD. A więc są to właśnieróżnorodne tarcze, jakie służą nam do cięcia metalu. Ich grubość oceniamy w milimetrach, z reguły stosowane są 1 mm oraz 1.5 mm. Oczywistym jest, iż najzwyklejsze tarcze do szlifowania stosowane są jedynie przez domowych majsterkowiczów oraz osoby pracujące u kontrahenta. Albowiem są one odpowiednie tylko do cięcia niewielkich, pojedynczych modułów. W innowacyjnych zakładach pracy nie są z pewnością stosowane tarcze do cięcia i proste szlifierki kątowe (). Zawodowcy mają ogromne maszyny, które potrafią ciąć stal zdecydowanie prędzej i przede wszystkim precyzyjniej. Jednak, aby działać przy użyciu takiego sprzętu trzeba posiadać właściwe ubranie, buty ochronne (), rękawice i gogle. Nikt na pewno nie chciałby, by trafił mu w oko lub inną część ciała kawałeczek metalu.

W związku z tym, nie powinniśmy lekceważyć norm BHP na naszym stanowisku pracy, ponieważ niekiedy wystarczy sekunda nieuwagi i może dojść do wielkiej tragedii. Wiele razy przydarzyło się, iż ścinek stali spadł pracownikowi na nogę i gdyby nie to, że miał wdziane buty ochronne mogło dojść do tragedii.

Dbajmy o swoje zdrowie i życie, ponieważ mamy je tylko jedno i nikt nam go nie wróci. Za każdym razem myślmy o tym, że w domu czeka na nas małżonek i dzieci, dlatego nie bagatelizujmy bezpieczeństwa!