Pomimo że do Polski przybyła już moda na bezorkową uprawę ziemi, pług wciąż pozostaje jednym z podstawowych narzędzi w gospodarstwach rolnych. Narzędzie, jakie istniało około 5 tysięcy lat temu, jest wciąż udoskonalane, różnorodność na rynku jest coraz większa, zatem wybór pługa robi się coraz mniej prostą czynnością.

Pług jest naprawdę ciężką maszyną, przez co praca z jego użyciem skutkuje niemałym zużyciem paliwa. Więc obecnie kluczowym elementem przy wyborze jest przystosowanie maszyny do ciągnika. Dopiero dobrze dobrana para gwarantować może wydajną, a więc oszczędniejszą pracę. Przede wszystkim powinno się precyzyjnie dobrać wagę pługa do mocy i siły uciągu ciągnika. Zbyt ciężki lub lekki pług może spowodować, że jego używanie będzie zbyt drogie. Co więcej, może się zwyczajnie okazać niewykonalne. Z tego powodu mnóstwo rolników wymienia pług podczas wymiany ciągnika. Wtedy ta decyzja jest często wymuszona.
Większość pługów ma elementy wspomagające orkę i bezpieczeństwo. Niektórzy biorą je za części dodatkowe, jednak są one powszechnie stosowane i potrzebne.

Jeżeli masz ochotę zdobyć więcej informacji na prezentowany temat, kliknij na ten odsyłacz do wpisu, a znajdziesz tam dużo ciekawych informacji.

Chociaż podnoszą koszt zakupu, powinno się zwracać na nie uwagę. Jednak istotniejsze jest dopasowanie maszyny do typu gleby, na jakiej maszyna ma pracować. Jeśli jest ona jednolITa, można zakupić mniej kosztowny pług, w jakim nie nie ma możliwości regulacji szerokości. Uprawiając orkę na różnorodnych glebach lepiej zainwestować w droższą maszynę, która jest wyposażona w możliwość zmiany szerokości roboczej.

Chłodziarka laboraroryjna

Autor: Liebherr
Źródło: www.donserv.pl
Oczywiście odmiennie wyposażone pługi, mają różne ceny. Pług zagonowy będzie tańszy od obracanego, jednak to obracany gwarantuje oszczędność paliwa.

Cenę podwyższają również rzeczy np. zabezpieczenie przed kamieniami, okładnice, hydrauliczna regulacja szerokości. Powinno się więc mieć świadomość, że by kupić spełniający wymagania pług, powinno się zwracać uwagę na bardzo wiele czynników.