Jest to proces dość złożony oraz pracochłonny, dlatego też musi być on poprzedzony rozpoznaniem i usunięciem przyczyn, w rezultacie których powstało zawilgocenie. Najczęstsza przyczyna to napór oraz penetracja gruntowej wilgoci do fundamentu.

kruszywo

Autor: Bathco
Źródło: Lazienkaplus.pl
Jest tak w wyniku braku izolacji lub złego stanu tej izolacji.
Widok zawilgoconych ścian nie jest rzadkością. Żeby osuszanie murów było przeprowadzone z powodzeniem, decyduje o tym poprawna eksploatacja wykonywanych zabezpieczeń. Powinna ta eksploatacja opierać się przede wszystkim na konserwacji systemów odprowadzających wody opadowe z pokrycia dachowego, terenu przylegającego do budynku i tarasów. Istotne jest także utrzymywanie drożności drenaży oraz ciągłej sprawności układów wentylacyjnych w pomieszczeniach a także kontrolę stanu mykologicznego.

Ta następna strona (https://tomasz-graff.pl/) również posiada wciągające wiadomości na przedstawiany tutaj temat. Jeżeli zatem Cię on ciekawi – nie zwlekaj i sprawdź to!

Pominięcie nawet jednego z tych czynników uniemożliwić może trwałe osuszenie danego obiektu. Zawilgocenie ścian może być skutkiem przykładowo hydrologicznych zmian, złej hydroizolacji lub uszkodzenie tej hydroizolacji. Najczęstsza przyczyna zawilgocenia, to napór gruntowej wilgotności na fundamenty.

Najpopularniejszy sposób na usunięcie wilgoci na ścianach, to zabezpieczenia powierzchniowe, które wykonywane są najczęściej z mineralnych lub bitumicznych warstw, które są nakładane na powierzchnie zewnętrzne budowlanej przegrody. Jednak trzeba pamiętać o tym, że posiadają one wiele wad i nie w każdym przypadku są skuteczne. Metody likwidacji zawilgocenia ze ścian moglibyśmy podzielić na naturalne i sztuczne. Długotrwałe metody inwazyjne będą sprawdzały się do odkopywania fundamentów, które kiedy są poddane wpływowi atmosferycznego powietrza usuwają stopniowo wilgoć. W dłuższym okresie, gdy to ława fundamentu osiąga stan bardzo niskiej wilgotności, wówczas zabezpieczona jest ona metodami hydroizolacji pionowej. Wykonywana jest opaska drenarska i fundamenty są zasypywane.

Defektem tego sposobu osuszania murów jest niebezpieczeństwo pojawienia się niezwykle znacznych opadów i podtopień, które zazwyczaj przywracają pierwotny stan i powodują, że taki proces osuszania trzeba powtórzyć.