Zgodnie z budowlanym prawem montowane wewnątrz drzwi powinny posiadać minimalnie 90 cm szerokości. Wymiary mniejsze są wytwarzane przede wszystkim dlatego, że do połowy lat 90 XX w. były standardem skrzydła i otwory drzwiowe o szer.

producent drzwi wewnętrznych

Autor: Weber Heiztechnik
Źródło: Weber Heiztechnik

60, 70 oraz 80 centymetrów.
Ozdoby wielkanocne, kolekcja Green Grass

Autor: home&you
Źródło: home&you
Przed montażem drzwi wewnętrznych trzeba dokonać dokładnych pomiarów otworu, w jakim montowana będzie ościeżnica. Sprawdzić trzeba wysokość, szerokość oraz grubość murów oraz nie można zapomnieć o przekątnych. Typowe ościeżnice dostosowane są do murów wewnętrznych o grubości 9,5 cm. Jeżeli w naszym mieszkaniu ściana jest innego wymiaru to nie ma kłopotu, gdyż producent drzwi wewnętrznych oferuje bardzo szeroką gamę regulowanych ościeżnic. Należy pamiętać jednak o różnicach w montażu.

Masz zamiar poszerzyć swą wiedzę na wybrany temat? Zapraszamy Cię więc po inne wątki tu – kliknij w link i przenieś się do następnej witryny pełnej ciekawych wątków.

Stałe ościeżnice montujemy bezpośrednio w stropie przed zaczęciem prac, które wykańczają wnętrze. Ościeżnice regulowane wstawia się natomiast, kiedy skończy się wszystkie inne prace. Również jest możliwość zlecenia drzwiowych skrzydeł, które pasują do starej futryny. Nie w każdym przypadku jednak uzyskuje się w ten sposób efekt estetyczny oraz bardzo wielokrotnie dodatkowo trzeba dopłacić za spasowanie.

Gdy wstawimy futrynę w ścianę, stabilizujemy ją klinami z drewna. Sposobów mocowania ościeżnicy do muru jest parę. Zrobić to można za pomocą pianki poliuretanowej. Jednak pewniejsze jest użycie kołków. Szczeliny wypełnione są pianką montażową do stolarki. Trzeba jednak zwracać uwagę, żeby pianki nie nałożyć zbyt wiele, ponieważ po wyschnięciu może ona rozepchać oraz zniekształcić framugę. Żeby ukryć odstępy między ścianą a futryna są wykorzystywane listwy maskujące, które montowane są na klej.

Bardzo dużą mocną stroną systemów przesuwnych jest oszczędność miejsca. Takie drzwi jezdne nie wymagają odpowiedniego promienia, żeby je otworzyć. Wymogiem przy naściennym systemie przesuwnym jest pozostawienie miejsca na ścianie, po jakiej są przesuwane drzwi.