W latach 60 zeszłego wieku we Włoszech miała miejsce chyba największa wodna apokalipsa wodna w dziejach nowoczesnej Europy. Zsuwająca się się ze zbocza ziemia wpadła do zbiornika zapory, a woda tam się mieszcząca przelała się przez koronę umocnień i zalała leżącą poniżej wioskę. To wydarzenie stało się powodem zgonu wielu mieszkańców. Czy apokalipsa w Vajont musiała rzeczywiście się wydarzyć?

geodeta

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com
Oczywiście można było jej uniknąć, gdyby wykonano bardziej dociekliwe badania. Można nawet zaryzykować zdanie, że 50 lat potem szanse na wydarzenie się tak przerażającej historii gwałtownie się zmniejszyły. Sprawdźmy z jakiej przyczyny.

Maszyny, jakimi teraz dysponują geolodzy znacząco różnią się od tych, których używano w 20 lat po II wojnie światowej.

Jeśli czytasz ten materiał, to niewątpliwie jest on dla Ciebie niesamowicie pasjonujący. Tu ponadto jest notka z www (http://www.centrumwygody.pl/beam-sc-385-zestaw-progression-promocja), która zawiera równie ciekawe tematy.

Oprócz tego pracownicy trudniący się badaniem poszczególnych warstw ziemi w razie potrzeby nawet mogą wykonywać wcześniej wyznaczone symulacje, a na tym wykaz wszystkich możliwości dopiero się zaczyna. Przykładowo sondowanie cpt pozwala zbadać strukturę podłoża bez większej ingerencji w środowisko przyrodnicze i większych nakładów finansowych, bo konkurencja w zakresie tych czynności bywa dość duża.

Powiązany artykuł –

Używanie terminu sondowania statyczne nie ogranicza się jedynie do sytuacji, w których narażone staje się ludzkie życie. Analizowana powyżej usługa znajduje się w propozycjach wielu przedsiębiorstw wykonujących badania geotechniczne. Takich ogłoszeń szukają w sieci bądź prasie wszyscy ci, którzy w nadchodzącym czasie planują rozpoczęcie budowy domu parterowego np. na terenach zagrożonych osuwaniem się albo zapadnięciem podłoża. A w państwach narażonych na trzęsienia ziemi trzeba również brać po uwagę siłę ewentualnych wstrząsów.

geodeta

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com
Budowa zapór jest wielkim przedsięwzięciem, które wymaga zaangażowania inżynierów różnych dziedzin nauki, nie tylko geologów czy geotechników. Jednakże, jak się nieustannie przekonujemy, takie działania bywają konieczne i uzasadnione względami szeroko pojętego bezpieczeństwa. Sondowania statyczne stanowią jedynie wierzchołek badań, jakie należy obowiązkowo wykonać jeszcze przed postawieniem pierwszej cegły. Możemy sobie wyobrazić, ile wysiłku wkładają pomysłodawcy danej budowli, żeby była ona solidna i służyła ludziom przez lata. W końcu tunelu, którym jeździ wagon metra czy fundamentu pod wysoki biurowiec nie buduje się tylko z myślą o jednym pokoleniu.