W latach 60 zeszłego wieku we Włoszech miała miejsce chyba największa wodna apokalipsa wodna w dziejach nowoczesnej Europy. Zsuwająca się się ze zbocza ziemia wpadła do zbiornika zapory, a woda tam się mieszcząca przelała się przez koronę umocnień i zalała leżącą poniżej wioskę. To wydarzenie stało się powodem zgonu wielu mieszkańców. Czy apokalipsa w Vajont musiała rzeczywiście się wydarzyć?

geodeta

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com
Oczywiście można było jej uniknąć, gdyby wykonano bardziej dociekliwe badania. Można nawet zaryzykować zdanie, że 50 lat potem szanse na wydarzenie się tak przerażającej historii gwałtownie się zmniejszyły. Sprawdźmy z jakiej przyczyny.

Maszyny, jakimi teraz dysponują geolodzy znacząco różnią się od tych, których używano w 20 lat po II wojnie światowej.

Jeśli czytasz ten materiał, to niewątpliwie jest on dla Ciebie niesamowicie pasjonujący. Tu ponadto jest notka z www (http://www.centrumwygody.pl/beam-sc-385-zestaw-progression-promocja), która zawiera równie ciekawe tematy.

Oprócz tego pracownicy trudniący się badaniem poszczególnych warstw ziemi w razie potrzeby nawet mogą wykonywać wcześniej wyznaczone symulacje, a na tym wykaz wszystkich możliwości dopiero się zaczyna. Przykładowo sondowanie cpt pozwala zbadać strukturę podłoża bez większej ingerencji w środowisko przyrodnicze i większych nakładów finansowych, bo konkurencja w zakresie tych czynności bywa dość duża.

Powiązany artykuł –

Używanie terminu sondowania statyczne nie ogranicza się jedynie do sytuacji, w których narażone staje się ludzkie życie. Analizowana powyżej usługa znajduje się w propozycjach wielu przedsiębiorstw wykonujących badania geotechniczne. Takich ogłoszeń szukają w sieci bądź prasie wszyscy ci, którzy w nadchodzącym czasie planują rozpoczęcie budowy domu parterowego np. na terenach zagrożonych osuwaniem się albo zapadnięciem podłoża. A w państwach narażonych na trzęsienia ziemi trzeba również brać po uwagę siłę ewentualnych wstrząsów.

geodeta

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com
Budowa zapór jest wielkim przedsięwzięciem, które wymaga zaangażowania inżynierów różnych dziedzin nauki, nie tylko geologów czy geotechników. Jednakże, jak się nieustannie przekonujemy, takie działania bywają konieczne i uzasadnione względami szeroko pojętego bezpieczeństwa. Sondowania statyczne stanowią jedynie wierzchołek badań, jakie należy obowiązkowo wykonać jeszcze przed postawieniem pierwszej cegły.

Wejdź na następną stronę i dowiedz się ponadto sporo o podobnej specjalizacji. Pod podanym adresem przygotowaliśmy dla Ciebie znaczną ilość wpisów.

Możemy sobie wyobrazić, ile wysiłku wkładają pomysłodawcy danej budowli, żeby była ona solidna i służyła ludziom przez lata. W końcu tunelu, którym jeździ wagon metra czy fundamentu pod wysoki biurowiec nie buduje się tylko z myślą o jednym pokoleniu.