Gdy stawiamy dom pragniemy by był on jak najbardziej praktyczny. Każdy czynnik musi spełnić ten warunek, także garaż. Dlatego musimy pamiętać, żeby wybudować go z pomysłem, żeby był nie tylko wygodny w użytkowaniu, ale co ważne bezpieczny.

Garaż na 2 stanowiska

Autor: Jon
Źródło: http://www.flickr.com
Garaż powinien posiadać odpowiednie wymiary.http://alwro.com.pl/odlewy/odlewy-cisnieniowe/ odlewy ciśnienioweZalecenia mówi, że minimalne wymiary to 2,3 na 5 metrów, natomiast dobrze mieć taką świadomość, iż odległość pojazdu od ścian powinna być trochę większa oraz mieć przynajmniej 50 centymetrów. Popatrzmy, iż przeciętnej wielkości auto ma mniej więcej 1,7 metra szerokości oraz 4,5 metra na długość, więc odpowiedni garaż powinien mieć wewnątrz przynajmniej wymiary – 2,7 metrów szerokości i 5,5 metrów długości.

Przeczytaj, co znajdziesz w najnowszym wpisie (http://www.termofol.pl/fotowoltaika-dla-domu/zalety-paneli-slonecznych/). Te informacje też zapewne okażą się dla Ciebie zajmujące, gdyż opisują podobną tematykę.

Niektórzy idą dalej i podejmują decyzję by postawić garaż na dwa pojazdy.

Garaż dwustanowiskowy powinien mieć szerokość przynajmniej 5 metrów Musimy zdawać sobie sprawę z tego jednak, że taka szerokość nie zapewnia wygody podczas korzystania z takiego garaży. Jeśli w związku z tym stawiamy dom z garażem na dwa stanowiska, powinniśmy zwrócić uwagę na wymiary, a w konsekwencji poszukać takiego, który posiada 6 metrów szerokości. Oprócz tego wiedzmy o tym, że tego typu budynek będzie na pewno duży, dlatego jego zaprojektowanie wymaga dość dużych zdolności, żeby nie przytłaczał swoimi rozmiarami domu. Nie doprowadzajmy więc do sytuacji, żeby to garaż stał się centrum uwagi, a dom wyglądał jak doczepiony do niego nadprogramowy element.

Garaż dwustanowiskowy

Autor: Elizabeth Anderson
Źródło: http://www.flickr.com
Musimy wiedzieć, że najważniejsza jest funkcjonalność garażu, przy tym nie jest istotne czy są to garaże metalowe czy też innego rodzaju (polecane garaże w WAW System). W każdym przypadku wszystkie powyższe zasady powinny być zachowane, a dodatkową rzeczą jest wygodna brama wjazdowa. Najkorzystniej, jak będzie ona posiadała standardowe wymiary, takie jak oferuje producent. Dlaczego? Wymiary inne niż standardowe mogą podnieść koszt bramy nawet o parę tysięcy złotych. Standardowy rozmiar to przede wszystkim wysokość, co oznacza dopasowanie do otworu o wysokości 2,25-2,40 metrów. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, lecz także kolor ma znaczenie. Dobrze jest wybrać kolor standardowy, gdyż ten nietypowy zwiększa cenę garażu o mniej więcej o 20%.