Coraz liczniejsza grupa naszych rodaków docenia piękno oraz ciepło, które płynie z kominka zamontowanego w salonie czy odmiennym domowym wnętrzu. To świetna forma ogrzewania pokoju w chłodne popołudnia, jak także cudowna alternatywa wprowadzenia do pokoju przytulnego oraz przyjemnego klimatu. Kominki są produkowane w licznych wariantach: Polacy montują kominki elektryczne, na bio paliwo, jak także klasyczne paleniska. Jeżeli decydujemy się użytkować to ostatnie, musimy przed zimą zaopatrzyć się w właściwe gatunki drewna.

Wybierz najlepsze drewno do swojego kominka

ogień z kominka

Autor: kazy79
Źródło: http://www.flickr.com/photos/kazy79/407479661/

W sytuacji, gdy zamierza się użytkować kominek, już zawczasu warto zakupić właściwy zapas drewna. Uznaje się, że w czasie zimy spala się od 5 do 15 m3 drewna, oczywiście dużo zależy w tym względzie od częstotliwości rozpalania w kominku, wielkości ogrzewanego pokoju, jak także odmiany kupionego drewna. Jeżeli zależy nam na temperaturze i długotrwałym ogniu, musimy decydować się na gatunki twarde, jak buk, grab oraz dąb. To najkaloryczniejsze rodzaje drewna i dają najlepsze ciepło – . Z kolei brzoza albo lipa dają jasne oraz miłe płomienie, prędko się rozpalają, mimo wszystko tak samo szybko się wypalają więc podobne drewno (polecamy również meble do ogrodu) trzeba często dokładać do paleniska. Zanim decydujemy się na sprawunek danego gatunku, powinniśmy wszystko policzyć oraz przeanalizować.

Gdzie kupować drewno?

Drewno trzeba kuDrewno https://tartak-urszulewo.pl/tarcica-konstrukcyjna/ w pewnych i sprawdzonych punktach, ponieważ jedynie w ten sposób uzyskamy świadomość, że zostało ono wystarczająco długo sezonowane oraz nadaje się do palenia w palenisku. Ze względu na koszt dowozu warto poszukać punktu zaopatrzenia zlokalizowanego blisko miejsca zamieszkania, dla przykładu jeżeli mieszkańcy stolicy i okolic pragną nabyć drewno do kominka Piaseczno okaże się trafionym wyborem. Drewno do kominka można kupować również w małych paczkach w składach budowlanych – Fhu Andre, mimo wszystko warto mieć świadomość, że jest to drogim rozwiązaniem.

Jakich odmian lepiej nie kupować?

Niektórych odmian drewna najlepiej unikać, chociaż palą się one estetycznie oraz dają ciepło. Do palenia w paleniskach odradza się odmiany drzew iglastych, ponieważ zawarte w nich związki znacząco brudzą przewody kominowe oraz powodują, że należy częściej je czyścić. Nieczyszczone kominy kominowe są zagrożeniem dla lokatorów domu, gdyż mogą prowadzić do zaczadzenia.