Wilgotność na właściwym poziomie w domu, jest to bardzo ważna rzecz. To od niej w bardzo dużej mierze jest zależne nasze samopoczucie. Zbyt wysoka wilgotność prowadzić może do chorób górnych dróg oddechowych.

image - firmy

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com

Może również prowadzić do bólu głowy i rozdrażnienia.
Jeśli duża wilgoć będzie się utrzymywać długo, w takiej sytuacji może pojawić się na ścianach grzyb. Usunięcie grzyba ze ścian nie jest kwestią łatwą. Najlepiej jest dla ludzi, lecz także dla biblioteczki z książkami, sprzętu elektronicznego czy mebli, gdy wilgotność utrzymuje się w ramach od 40 do 60%. Miejsca podatne wyjątkowo na zawilgocenie to te miejsca, gdzie są jakieś kłopoty z wentylacją. Są to zatem łazienki oraz pomieszczenia, w których suszymy pranie. Wilgotność powietrza moglibyśmy sprawdzić urządzeniem pod nazwą higrometr. Najprostszy model, to koszt kilku zł. Narzędzie z zegarem kosztuje kilkanaście zł. Niezwykle ważną kwestią przy wybieraniu narzędzia takiego jak osuszacz domowy jest jego wydajność. Wartość tę odnaleźć powinniśmy na każdym modelu takiego osuszacza. Jest ona wyrażona w litrach na 24h lub godzinę. Dla małych lokali będzie odpowiedni osuszacz o wydajności 10 l na 24 godziny.
płytki ceramiczne

Autor: Ceramika Paradyż Sp. z o.o.
Źródło: Ceramika Paradyż Sp. z o.o.
Cegła

Autor: 7th Groove
Źródło: http://www.flickr.com
Osuszacze dzielimy na kondensacyjne i absorpcyjne. Osuszacze kondensacyjne, są to urządzenia w najwyższym stopniu popularne. Najwyższą wydajność te urządzenia osiągają w miejscach, w których temperatura wynosi 30 stopni Celsjusza oraz wilgotność utrzymuje się na poziomie 80%. W takich urządzeniach wentylator zasysa powietrze, które jest ochładzane oraz skraplane w parowniku. Powstająca w taki sposób woda dociera do zbiornika. W następnej kolejności osuszone powietrze trafia na nagrzewnicę oraz wydostaje się z urządzenia.

Osuszacze adsorpcyjne są zalecane w sytuacjach, kiedy musimy osuszyć chłodniejsze pomieszczenia. W środku takiego narzędzia znajduje się wirnik z wieloma kanalikami, w jakich odnajdziemy substancje silnie higroskopijne zatem żel krzemionkowy albo płuczki butelek chlorek litu.