Decyzja o doborze dachowego pokrycia to jedna z pierwszych, jakie inwestor podejmuje już na etapie projektowania budynku.
Tak bywa trudno ją w przyszłości zmienić, bowiem do typu pokrycia dachowego dostosowuje całą konstrukcję dachową.

szafki

Autor: A. Birkan ÇAGHAN
Źródło: http://www.flickr.com
Stąd warto ową decyzję podjąć po rozważeniu wszelkich osiągalnych możliwości, bo dach to nie tylko wygląd – to także bezpieczeństwo lokatorów.

Zainteresowały Cię informacje zamieszczone w tym serwisie? Jeżeli tak, to kliknij tu oraz odkryj stronę (http://stargres.pl/), która też Cię się będzie podobać.

Na wybór rodzaju dachowego pokrycia ma wpływ wiele czynników, takich jak kąt pochylenia dachu, miejscowe warunki meteorologiczne, stopień skomplikowania dachu. Jednakże z reguły spotykane rodzaje pokryć dachowych w naszym klimacie to ceramiczna dachówka, blachodachówka i nowość na rynku – dachówka kompozytowa. Jakie są wady oraz atutu poszczególnych alternatyw? Co będzie lepsze?

Ceramiczna dachówka to najstarszy jak też cieszący się wielkim uznaniem sposób na pokrycie dachu. Ów rodzaj dachówek realizuje się z odpowiednio przygotowanej i wypalonej gliny, do jakiej dodaje się najczęściej substancje uszlachetniające, np. kwarc i pigmenty, dzięki którym inwestor otrzymuje szerszą paletę kolorystyczną artykułu, jednak ciągle bardzo obniżoną w porównaniu do blachodachówki. Blaszane pokrycia są lekkie, solidne, łatwe do ułożenia oraz najtańsze z przedstawionych alternatyw. Przypominać mogą gont bitumiczny bądź drewniany albo ceramikę, ponieważ gama kolorystyczna jest nieomal bezgraniczna. Surowcem bazowym do wytwórczości tego rodzaju pokryć jest blacha cynkowo-tytanowa.

O wytrzymałości blachy przesądza grubość rdzenia i rodzaj powłoki, jaka musi być odporna na zarysowania. Jeśli chodzi o docieplenie dachu doskonale sprawdza się tzw. styropapa.