Swój dom to marzenie wielu ludzi. Niestety jest to bardzo kosztowne marzenie, gdyż wybudowanie domu to koszt co najmniej kilkuset tysięcy złotych. Najczęściej konieczne jest albo wsparcie najbliższej rodziny, albo posiłkowanie się kredytem bankowym, raczej niewiele osób ma możliwość wybudowania domu bez tego. Chyba najważniejszą rzeczą, od której trzeba rozpocząć, jest znalezienie odpowiedniej działki budowlanej.

nowy dom

Autor: Jocelyn Kinghorn
Źródło: http://www.flickr.com
Wiele osób otrzymuje ziemię od najbliższej rodziny i stawia się koło nich, jeśli jednak ktoś nie będzie miał takiej możliwości, to działkę będzie musiał kupić.

Podoba Ci się ten materiał? Jeśli tak, to zanim wyłączysz komputer, kliknij najpierw tutaj – ta witryna (https://www.itb.pl/badania-etics.html) też z pewnością wpadnie Ci w oko!

Wybór miejsca jest niezwykle istotny, gdyż przecież tam się będzie mieszkać przez następne kilkadziesiąt lat, dlatego też trzeba patrzeć nie tylko na obecną sytuację, ale także jakieś plany na przyszłość. Trzeba przecież będzie dojeżdżać codziennie do pracy, dzieci muszą chodzić do szkoły, dobrze aby też były dostępne w okolicy jakieś rozrywki.

dom jednorodzinny

Autor: Don Graham
Źródło: http://www.flickr.com

Niektóre osoby jakoś nie specjalnie się tym przejmują, kupują działki bez głębszego zastanowienia gdzieś na odludziu, a potem narzekają, że im się źle mieszka. Jeżeli działkę się już zakupi, to następnym krokiem będzie znalezienie planu domu i pozałatwianie wszystkich formalności. Z tym niestety różnie bywa, bo czasami na wszystkie formalne sprawy trzeba będzie czekać nawet ponad rok. Wprawdzie cały czas są zamierzenia, żeby usprawnić te procedury, lecz przeważnie na obietnicach się kończy, a ludzie chcący wybudować dom jak długo czekali tak muszą czekać. Podobne oczekiwanie również może się pojawić w następnym kroku inwestycji, to znaczy stawianiu budynku.

Na szczęście nie ma obecnie żadnego problemu z materiałami do budowy, bo sklepy są pełne pustaków, cementu i drutów zbrojeniowych, ale już porządna firma budowlana z Wrocławia (oto jedna z nich) może wymagać oczekiwania nawet kilka miesięcy. Można oczywiście wynająć kogoś z przypadku, lecz będzie przy tym spore ryzyko, że budynek nie zostanie odpowiednio postawiony. Zdecydowanie jednak lepszym wyjściem będzie poczekanie na ekipę, co do której będzie się miało pewność, że wszystko będzie prawidłowo wykonane.