Decyzja o kupnie własnego mieszkania do najłatwiejszych nie należy i najczęściej długo planujemy, nim podejmiemy ostateczne kroki. Wydaje się, że współcześnie coraz więcej osób zastanawia się nad kupnem swego domu z dala od centrum, a także zupełnie poza granicami miasta.

[IMG=1407/53d2613d73e6f___atomdeweloper.jpg|L|W=250|ALT=Kamienica II (2 etap) – Czy taka inwestycja jest bardziej korzystna? Jakie są minusy i plusy mieszkania (projekty małych domów z poddaszem) pod Wrocławiem? Czy mieszkanie poza miastem się opłaca? Tego rodzaju kwestie należy rozważyć, zanim podpiszemy w końcu umowę zakupu mieszkania.O wyprowadzce z centrum miasta w ogromnej mierze decydują koszty mieszkań, które są znacząco niższe niż w centrum miasta. Wielokrotnie okazuje się, że koszt za mieszkanie ok. 75-metrowe jest porównywalny z kosztami działki i wybudowania na niej dwa razy większego domu gdzieś poza miastem.

Nie można jednak zapominać o tym, że mieszkanie poza miastem jest marzeniem dla wszystkich tych osób, których męczy wielkomiejski hałas i pęd życia. Mnóstwo osób pragnie po pracy, która zazwyczaj znajduje się właśnie w obszarze miasta, odpocząć w miejscu jak najbardziej oddalonym od zgiełku i tłoku. Nie należy również zapominać, iż mniej hałasu i poziomu stężenia spalin zwykle ma znacznie lepszy wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na zdrowie. Oprócz tego mieszkanie np. w nieopodal lasu albo ścieżek rowerowych jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy cenią sobie komfortową rekreację w bliskości z naturą. Na swojej działce mamy również szansę na posiadanie swojego ogrodu albo nawet niewielkiej działki z warzywami. Takimi zaletami wabi nas m.in. niejeden deweloper (obejrzyj aktualne inwestycje). Warto jednak mieć na uwadze pewne niedogodności, jakie mogą się wiązać z mieszkaniem poza miastem.

Do wad własnego domu poza miastem z całą pewnością można doliczyć kłopoty z komunikacją. Bardzo często przecież okazuje się, iż regularne dojeżdżanie do pracy w centrum okazuje się bardzo kłopotliwe, przede wszystkim w godzinach szczytu. Jeśli poruszamy się swoim samochodem powinniśmy podliczyć również koszty związane z dojazdami. Poza tym powinniśmy wziąć pod uwagę, że poza miastem najczęściej ograniczony jest dostęp do życia kulturalnego, jak również do niektórych instytucji państwowych.