Ogród stanowi uzupełnienie budynku i powinien prezentować się równie nienagannie oraz pięknie. Przeważnie to właśnie ogród bywa wizytówką posesji, gdyż zostaje on wystawiony na spojrzenia obcych obserwatorów. W obecnych czasach istnieje tak wiele interesujących materiałów aranżacyjnych dla terenów zielonych, jak także kwiatów, że możliwe jest fantazyjne i kreatywne projektowanie ogródków. Należy to wykorzystywać, żeby móc cieszyć się cudowną przestrzenią naokoło domu.

ogród

Autor: Herry Lawford
Źródło: http://www.flickr.com
Jak aranżować swój ogród?

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak zaplanować teren wokół domu, warto zadać sobie pytanie, jak planuje się spędzać czas w tym miejscu.Uzyskana odpowiedź pozwoli nam najlepiej dostosować model ogrodu do naszych osobistych potrzeb oraz wymagań – Kohut. Wielkie znaczenie wykazuje tutaj też wielkość terenów zielonych i to, czy posiadana przestrzeń zezwoli nam na projektowanie rabat oraz wytyczenie dróżek, czy jedynie na zasianie pięknego trawnika i sadzenie ozdobnych krzewów. Jeśli do swojej dyspozycji mamy większą ilość miejsca, możemy stworzyć rzeczywiście piękny ogród, w którym będzie miejsce na małą architekturę ogrodową, grządki z kwiatami, ścieżki czy świeże, zielone trawniki.

Zamierzasz wytyczyć dróżki? Wykorzystaj kamienie do ogrodu

Ciekawym oraz dość praktycznym rozwiązaniem w wypadku ogrodów przydomowych okazują się ścieżki. Wąskie chodniczki wyznaczone z użyciem drobniutkich kamieni albo kory, prezentują się bardzo pięknie na tle wypielęgnowanych, zielonych trawników. Nieraz otaczają je znaczniejsze kamienie lub bywają one obsadzone kwiatami oraz krzaczkami. (Kohut) Takie ścieżki pełnią nie tylko role dekoracyjne, ale też mają zastosowanie praktyczne, ponieważ dzięki nim można wygodnie przemieszczać się po ogródku bez potrzeby deptania i niszczenia wypielęgnowanych trawników. Główny wjazd do domu oraz dróżki ogrodowe warto utrzymać w podobnym stylu.

piękne otoczaki w ogrodzie

Autor: Navin75
Źródło: http://www.flickr.com
Wykorzystaj też otoczaki

Przy aranżowaniu ogrodów z powodzeniem bywają stosowane także otoczaki. Te piękne kamienie występują w bardzo zróżnicowanej palecie kolorystycznej, dzięki czemu można tworzyć wyjątkowo interesujące projekty. Otoczaki bywają wykorzystywane do budowania ścieżek, podsypywania rabat, stanowią piękne podłoże pod krzewy oraz drzewa, bowiem hamują porost chwastów. Duże kamienie pięknie prezentują się jako dekoracja trawników, rabat, ogrodów skalnych oraz uzupełnienie oczek wodnych.